Wiktor II

Gebhard (Gerhard) von Dollnstein-Hirschberg (urodzony w Bawarii, około 1018 roku, zmarł w Arezzo, 28 lipca 1057 roku) herb

Syn Hartwig von Dollnstein-Hirschberg, hrabiego Calw, Tollenstein i Hirschbergu i Baliz.

Hrabia Calw, Tollenstein i Hirschbergu jako Gebhard. Papież, Biskup Rzymu, Wikariusz Jezusa Chrystusa, Następca i Książe Apostolski, Najwyższy Biskup Kościoła, Patriarcha Świata od listopada 1054 roku, faktycznie od 16 kwietnia 1055 roku do 28 lipca 1057 roku.

Człowiek wielkich cnót i uczciwości.

Zmienił formę bulli ołowianej, którą kancelaria papieska pieczętowała dokumenty: obok imienia papieża pojawiła się na niej sylwetka św. Piotra przyjmującego klucze od Chrystusa, a z drugiej strony wizerunek Rzymu.

Pochodził z hrabiowskiego rodu Dollnstein­-Hirschberg ze Szwabii. Był krewnym i kanclerzem cesa­rza Henryka III, który rychło mianował go bi­skupem Eichstätt i swoim zaufanym doradcą. Po śmierci Leona IX cesarz Henryk III przyjął w Moguncji de­legację rzymską na czele z Hildebrandem, póź­niejszym papieżem Grzegorzem VII, i po nego­cjacjach desygnował w listopadzie 1054 rok Gebharda na papieża.

Sediswakancja przed wyborem Wiktora II trwała cały rok. Po kilku miesiącach wahania Gebhard zgodził się, zatrzymując biskupstwo w Eichstatt, został 13 kwietnia 1055 roku koronowany (intronizowany) na papieża.

Współpracując z cesarzem, Wiktor II konty­nuował dzieło reform podjętych przez Leona IX. Na synodzie we Florencji w 1055 roku, potępił symonię oraz małżeństwa kapłanów i zabronił żonatym księ­żom posługiwania w dużych miastach; ich dzieci uznano za nieślubne, a więc pozbawiono je pra­wa do dziedziczenia dóbr kościelnych. Podobne decyzje podjęły kolejne synody. Henryk III włą­czył Spoleto i Marchię Fermo do Państwa Ko­ścielnego, powierzając w nich rządy papieżowi jako cesarskiemu zarządcy całej Italii. Ekspansja Normanów zmusiła Wiktora II do szukania po­mocy u Henryka III, udał się więc do Niemiec, ale kilka tygodni później cesarz zmarł 5 października 1056 roku, powierza­jąc papieżowi troskę o cesarstwo i sukcesję dla swego kilkuletniego syna. Po pogrzebie Wiktor II zabezpieczył mu dziedzictwo i koronował w Akwiz­granie jako Henryka IV.

Po powrocie do Italii zwołał synod luterański w kwietniu 1057 roku, podczas którego ustanowił opatem klasztoru na Monte Cassino Fryderyka Lotaryńskiego - póź­niejszego papieża Stefana IX (X) i nadał mu godność kardynała-prezbitera od św. Chryzogo­na, zyskując przychylność jego brata Godfryda, księcia Lotaryngii.

Zmarł na febrę w Arezzo (Toskania). Został pocho­wano w kościele S. Maria Rotondo w Rawen­nie, w mauzoleum Teodoryka Wielkiego.


Żródła:

"Poczet papieży" - Michał Gryczyński

"Poczet papieży" - Jan Wierusz Kowalski.


Victor II w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 Nr 24 poz. 83 z późn. zmianami)

Bogdan Pietrzyk

26-02-2022